Skip links

Klinik Plates

Klinik Pilates Nedir?

Klinik pilates, fizyoterapistler tarafından klinik populasyon için geleneksel pilates egzersizleri modifiye edilerek ortopedik, nörolojik, geriatrik ve pediatrik hasta grubunda rehabilitasyon amacıyla kullanılmaktadır. Klinik pilates; rehabilitasyonun tedavi yaklaşımlarından biri olup aynı zamanda fonksiyonel ilerleme ve dinamik tedavi yöntemi olarak büyük bir potansiyele sahiptir.

Klinik Pilatesin Faydaları

Konsantrasyonu geliştirir. Pilates egzersizleri vücudunun hedeflenen özel bölgesi üzerine zihinsel olarak odaklanmayı gerektirir. Konsantrasyon, çalışan vücut bölümüne dikkat vererek, hareket özelliğini en iyi şekilde arttıran nöromüsküler dinlenmeyi geliştirir. Bu hareketleri sırayla yapmaktan ziyade, herhangi biri zihnini aktif olarak hareket sırasında bağlar ve diğer adımı düşünür. Fizyoterapistlerin görsel ve sözlü ipuçlarını bu konsantrasyonu sağlamak için yardım etmeleri adına bu çok yardımcıdır.

Klinik pilateste ise abdominal solunum kullanılır. Bunun sebebi karın içi basıncı arttırarak transversus abdominisi daha çok aktive etmektir. Transversus abdominis diğer abdominal kaslara göre omurga ile bağlantısı olan tek kastır. Klinik pilateste bu kasın uzun süre düşüş şiddette kastırılması eğitimi verilir. Klinik pilateste abdominal solunum; hareketin zorlu kısmında nefes verme; kolay kısmında nefes alma şeklinde uygulayıcıya öğretilir.

Joseph Pilates ‘’iskeleti’’ güç merkezi olarak tanımladı ve iskelet kontrolünün bütün insan hareketlerinin esansı olduğuna inandı. Güç merkezini doğruca kullanmayı öğrenmek, birinin duruşunu geliştirir, omurgasını sabitler ve hareket özelliğini geliştirir. Kaslar geleneksel olarak transversus abdominis, internal ve external obliques, multifidus, quadratus lumborum, iliopsoas, diyafram ve pelvik tabanı ile ilişkilidir. Bu kaslar, gövdenin ve karnın fasiyal sistemleri boyunca önde, yatay tarafta ve oksal yerlerde spinal sabitliği sağlar.

Klinik pilates egzersizleri bireye vücudunu kontrol etmesini öğretir. Doğru bir şekilde sergilendiğinde,klinik pilates egzersizleri yaralanmaya izin veren güçleri azaltmak için ve vücut-zihin bağlantısını arttırmak için kesin sağlanmış vücut kontrolüne bağlıdır

Klinik Pilates Hareketleri Nasıl Yapılır?

Klinik pilates rehabilitasyon hastaları için tedavi amacıyla uygulanır. Klinik pilateste hareketler kişiye özeldir, hastanın klinik tablosuna bağlı olarak egzersiz reçetesi programlanır. Klinik pilates kişiye vücut farkındalığı (derin duyu) eğitimini vermektir. Hareketlerde nötral pozisyon korunmalıdır ve çalıştırılan ekstremite hariç diğer eklemlerin stabil olması gerekmektedir. Klinik pilateste omurga stabilizatör kasları maksimal çalıştırılır ve daha çok derin grup kaslarına odaklanılarak egzersizler oluşturulur. Lokal kas grubu ve disfonksiyonel bölge izole olarak çalıştırılmalıdır. Kişi egzersiz esnasında sayılı tekrarlara odaklanmak yerine, egzersizi yapabildiği kadar ‘’doğru’’ şekilde yapmaya odaklanmalıdır. Fizyoterapistin bu esnada verdiği görsel ve sözlü uyarıları hareketi bilinçli bir şekilde yapmasına yardımcı olur.

Klinik Pilatesi Kimler Yapabilir?

Klinik pilates, kas iskelet sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek veya oluşmuş rahatsızlıkları tedavi etmek ve desteklemek amacıyla uygulanır. Boyun Düzleşmesi, Disk Hernisi (Fıtık), Osteoporoz (Kemik Erimesi), Duruş bozuklukları , Omuz, Kalça, diz, ayak ve ayak bileğinde oluşan problemler , kas ağrıları, Fibromiyalji , Ankilozan Spondilit , Multiple Skleroz gibi bir çok rahatsızlık için uygulanır.

Reformer Pilates Nedir Ne İşe Yarar?

Reformer pilates, ileri geri kayan bir yatak/mat, bar ve iplerden oluşan pilates hareketlerini yatarak, diz üstünde, oturarak veya ayakta yapabileceğiniz özel tasarlanan bir aletle uygulanır. Vücudun esnemesini, güçlenmesini aynı zamanda zinde kalınmasını sağlar. Mat üzerinde yapılan hareketlerde yer çekimi etkisiyle zorlanılabilir ancak reformer pilates aleti, bu kuvvetin etkinliğini azaltarak hareketleri rahat bir şekilde uygulamanıza olanak sağlar. Tam tersi rahatlıkla yapılan hareketlerde yayların direnci ile kişiye göre zorluk derecesi ayarlanabilir. Reformer pilates, omurgayı destekleyen bel, boyun ve sırt kaslarını güçlendirdiği için postürünüz düzelmeye başlar, duruş bozukluğunun getirmiş olduğu alışkanlıklardan kurtulmanıza yani beden farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kas sisteminde dengeyi hedefler. Konsantrasyonunuzu geliştirir.

Cadillac Pilates Nedir Ne İşe Yarar?

Cadillac pilates, özellikle core bölgesindeki kasları hedef alsa da, hareket çeşitliliği sayesinde vücuttaki tüm kasları çalıştırır, güçlendirip, esnemesini sağlar. Kasları esnetmesinin yanında Cadillac aletinde ayakta, yatarak, asılarak, pek çok hareket yapılabilir. Yaylar kullanılarak el ve ayaklara takılıp kol ve bacak kaslarının güçlenmesinin yanında asılarak yapılan egzersizlerde, el ve ayak bilekleri güçlenmesi başta olmak üzere üst ve alt ekstremite kasları etkili bir şekilde çalıştırılır. Aynı zamanda yer çekimine karşı beden kontrolü öğrenilir. Cadillac aletinde, yay ve barların, zorluk derecesi kişiye göre ayarlanabilir bu sayede bedenin güçlenmesine daha çok katkıda bulunar. Omurga esnekliğini arttırır, omuz ve sırtı güçlendirip

Klinik Pilates Dersi Randevu Ve Ücreti

Kliniğimizde hastalarımız doktor muayenesinden sonra klinik pilates uygulamasını fizyoterapist eşliğinde yapmaktadır. Detaylı bilgi, ücret bilgilendirmesi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tarama deneyiminizi geliştirmek, kişiselleştirilmiş reklamlar veya içerik sunmak ve trafiğimizi analiz etmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. "Kabul Et"i tıklayarak, tanımlama bilgilerini kullanmamıza izin vermiş olursunuz.