Skip links

Skolyozda Schroth Yöntemi

Schroth Metodu skolyoz tedavisinde kullanılan önemli bir fizik tedavi yaklaşımıdır. Her hastanın omurga eğriliğine göre hazırlanmış egzersizlere dayanmaktadır.

Schroth Yöntemi Nedir?

Schroth Yöntemi skolyoz tedavisinde ameliyatsız bir seçenektir. Kavisli omurganın daha doğal bir pozisyona döndürülmesi için her hastaya özel egzersizler kullanılır. Schroth egzersizlerinin amacı omurgayı üç boyutlu bir düzlemde döndürmek, uzatmak ve stabilize etmektir. Bu amaçlara, aşağıdakilere odaklanan fizik tedavi yoluyla ulaşılır:

  • Kas simetrisinin ve duruş hizasının yeniden sağlanması
  • Vücudun konkav tarafına nefes almak
  • Duruş ve vücut farkındalığının öğretilmesi

Skolyoz için Schroth egzersizleri nelerdir?

Skolyoz karmaşık bir durumdur. Arkadan bakıldığında C veya S şeklinde yanlara doğru bir eğriye benzemektedir. Ayrıca skolyozda omurgadaki omurlar bir eğri oluştururken aynı zamanda dönmektedir. Omurgalar arasındaki boşluklar da bazı bölgelerde sıkışabilir, bazılarında ise gerilebilir. Bu nedenle skolyoz için fizik tedavi, eğriliği her açıdan ele alacak 3 boyutlu bir yaklaşım gerektirir.

Skolyozda omurga rotasyonu her kişide farklıdır. Schroth egzersizleri omurganızın benzersiz eğriliğine göre uyarlanmıştır. Egzersizler ayakta, otururken veya uzanırken yapılabilir. Terapi topları, direkler ve Schroth çubukları gibi aksesuarlar da skolyozun düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Schroth egzersizleri kişiden kişiye farklılık gösterse de üç önemli bileşeni içerir:

Kas Simetrisi

Omurganızın eğriliğindeki değişiklikler sırtınızdaki kasları da etkiler. Sırtın bir tarafındaki kaslar zayıflayabilir ve eriyebilir. Öte yandan kaslar aşırı çalışmış ve öne çıkmış olabilir. Schroth egzersizleri kas simetrisine ulaşmayı hedefleyerek her iki sorunu da ele alacak şekilde tasarlanmıştır.

Rotasyonel Açısal Solunum

Nefes almak Schroth Metodu’nun önemli bir parçasıdır. Yöntem, rotasyonel açısal solunum adı verilen özel bir nefes alma tekniğini kullanır. Buradaki fikir, göğüs kafesini ve çevredeki yumuşak dokuyu yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için omurgayı nefes alarak döndürmektir.

Duruş ve vücut Farkındalığı

Katharina Schroth orijinal pratiğinde büyük ölçüde aynalara güveniyordu. Aynalar, hastalarının duruşlarıyla ilgili farkındalık geliştirmelerine yardımcı oldu. Omurganızın pozisyonunun farkında olmak onu düzeltmenin ilk adımıdır. Günlük yaşam aktiviteleri söz konusu olduğunda postüral farkındalık özellikle önemlidir. Eğer skolyozunuz varsa, onu daha da kötüleştirebilecek pozisyonlara her zaman dikkat etmeniz gerekecektir.

Schroth programını tamamladıktan sonra ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Çoğu hasta, Schroth programını tamamladıktan sonra omurga eğriliğinin derecesinde gözle görülür bir iyileşme görür. Programın uzunluğu değişebilir ancak genellikle beş ila 20 oturumdan oluşur. Geleneksel olarak oturumlar birkaç saat sürüyordu ve sıkı bir günlük programa göre planlanıyordu. Günümüzde Schorth programları genellikle daha az yoğundur ve daha uzun bir döneme yayılan daha kısa oturumları içerir. Korpus fizyoterapi kliniğinde seanslarımız genellikle 45 dakikadan bir saate kadar sürer. Uzunluk ve sıklık büyük oranda hastanın toleransına ve skolyozun yaygınlığına bağlıdır.

Eğrinin düzeltilmesinin yanı sıra Schroth programının sonuçları şunları içerebilir:

  • Geliştirilmiş postür
  • Geliştirilmiş kore stabilitesi ve gücü
  • Daha kolay nefes alma
  • Daha az ağrı
  • Geliştirilmiş genel hareket modeli ve işlevi
  • Daha iyi pelvis hizalaması

Schroth egzersizlerinin temel amacı

Schroth egzersizlerinin temel amacı skolyozun ilerlemesini önlemektir. Yaşınıza, kemik olgunluğuna ve eğrilik derecesine bağlı olarak destek de tedavinin bir parçası olabilir. Çocuklara kendi özel destekleri içinde nefes almaları öğretildiğinden, Schroth’a özgü nefes alma destekleri tamamlar. Skolyozun Schroth Metodu ve korse ile yönetilmesi ameliyattan kaçınmak isteyen hastalar için bir seçenek olabilir. Ancak bu tedavinin başarılı olması için Schroth kılavuzlarına uzun vadeli bağlılık gereklidir.

Tarama deneyiminizi geliştirmek, kişiselleştirilmiş reklamlar veya içerik sunmak ve trafiğimizi analiz etmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. "Kabul Et"i tıklayarak, tanımlama bilgilerini kullanmamıza izin vermiş olursunuz.